Skip to main
University-wide Navigation

Medallion for Intellectual Achievement

  • 1990 – Dr. Thomas D. Clark
  • 1991 – Governor Bert T. Combs
  • 1992 – Mr. O. Leonard Press
  • 1993 – Mr. Wendell E. Berry
  • 1994 – Mr. James Still
  • 1995 – Mr. Thomas D. Parrish
  • 1996 – Mr. Clay Lancaster
  • 1997 – Mrs. Carolyn Hammer
  • 1998 – Dr. Bobbie Ann Mason
  • 1999 – Dr. Phillip A. Sharp
  • 2000 – The Honorable Pierce Lively
  • 2001 – Dr. Guy Davenport
  • 2002 – Dr. Nancy Martin
  • 2003 – Mrs. Jean Ritchie Pickow
  • 2004 – Dr. William R. Markesbery
  • 2005 – Mr. Albert P. Smith, Jr.
  • 2006 – Mr. David B. Dick
  • 2008 – Dr. Laman A. Gray, Jr.
  • 2009 – The Honorable Joe Lee
  • 2010 – Dr. George C. Herring
  • 2011 – Mrs. Adalin Wichman
  • 2012 – Dr. John Edward Anthony
  • 2013 – Mr. John Egerton
  • 2014 – Dr. Karl B. Raitz
  • 2015 – Dr. George Wright
  • 2016 – Dr. Jim Klotter
  • 2017 – Dr. F. Douglas Scutchfield
  • 2018 - Dr. Everett McCorvey
  • 2019 - Dr. Robert K. Wallace
  • 2020 - UK Emeritus Professor Robert G. Lawson
  • 2021 - bell hooks
  • 2022 - Dr. Tracy Campbell

Dean’s Award for Excellence in Undergraduate Scholarship

  • 2017 - Adrian Weldon
  • 2018 - Mary Margaret Zrull
  • 2019 - Emily Hedges, Hannah Thompson
  • 2021 - Isha Chauhan, Haley Shaver
  • 2022 - Claire-Marie Hall, Isabelle Pethtel

Earle C. Clements Innovation in Education Award

  • 2015 - Timothy Peterson
  • 2016 – Margaret Lynn Brewer
  • 2017 - Amy Michele Madsen, Steven K. Riley, Whitney Walker
  • 2018 - Laura Cooley, Dustin Ferrell, Amber Sergent
  • 2019 - Ashley McGaughey, Donnie Wilkerson, Chris Workman
  • 2021 - Jennifer Barlow, Aaron Cain, Brenda Fairchild, Ryan Lewis, Ashley Milar, Gerald Morris

2022 Alternative Textbook Grant Recipients

  • Russel Brown, Department of Mathematics
  • Terrell Kody Frey, School of Informational Science
  • Spencer Greenhalgh, Graduate Program in Communication
  • Jihye Kim, Department of Integrated Strategic Communication
  • Alan Kluegel, J. David Rosenberg College of Law
  • Christopher Manon, Department of Mathematics
  • Joe Martin, Graduate Program in Communication
  • Jennifer Miller, College of Nursing
  • Olivia Yinger, School of Music
  • Yuan Zhou, Department of Mathematics

To view a full list of past Grant recipients, visit the Alternative Textbook library guide.

More information about award criteria and nomination processes for each of the above opportunities can be found on our Research Awards & Grants page.

Recognizing Outstanding Library Service

Paul A. Willis Award for Outstanding Faculty

  • 2013 – Sandee McAninch
  • 2014 – Tari Keller
  • 2015 – Doug Boyd
  • 2016 – Frank Davis
  • 2017 – Toni Greider
  • 2018 – Kate Seago
  • 2019 – Eric Weig
  • 2020 – Beth Kraemer
  • 2021 – Deirdre Scaggs
  • 2022 – Reinette Jones

Dean's Award for Outstanding Staff Performance

  • 2006 – Cindy Parker, Sharon Stocker
  • 2007 – Terri Brown, Judy Fugate, Mary Geyer
  • 2008 – Melissa Barlow, Jennifer Eskew, Robert Turner
  • 2009 - Scott Howard, Mary Spencer, Theresa Yocum
  • 2010 – Bridgett Kidwell, Kathryne LeFevre, Carolyn Sears
  • 2011 – Kevin Campbell, Rick Garrett, Jeff Rion
  • 2012 – Sharon Clark, Sherree Osborne, Amanda Williams
  • 2013 – Edward Brown, Laura Hall, Eugenia Kempster
  • 2014 – Nancy DeMarcus, David Powell, Allison Webster
  • 2015 – Marie Dale, Janet Layman, Peggy Phillips
  • 2016 – Joshua Monroe, Beth Reeder, Kopana Terry
  • 2017 – Rachel Combs, Gwen Curtis, Daniel Naas
  • 2018 – Jacqueline Doucet, Crystal Heis, Troy Martin
  • 2019 – James Crowden, Shell Dunn, Danielle Gabbard
  • 2020 – Kelly McQueen, MLE Slone, Sarah Watson
  • 2021 – Terri Brown, Jan Coburn, Mary Pattengill
  • 2022 – Amanda Williams, Daniel Naas, Amanda Jewell

Dean's Award for Outstanding Graduate Assistant

  • 2014 – Kristen Hanny
  • 2015 – Brittany Netherton
  • 2016 – Lauren Farmer
  • 2017 - Brittiny Reynolds
  • 2018 - Dealla Samadi
  • 2019 – Victoria Seng
  • 2020 – Kelly Bilz
  • 2021 – Cayla Robinson
  • 2022 – Annabelle Smith

Dean's Award for Outstanding Student Assistant

  • 2006 – LaShonda Hill, Jessica Powell, Jeff Rion, Matthew Ryan
  • 2007 – Emily Crumrine, Krista King, Lindsey LeGrand, Benjamin Owen
  • 2008 – Janice Childers, Esta Day, Christine Gearhart, Will Sanders
  • 2009 – Lauren Conley, Sarah Hill, Martha Kountz, Jeannette Vindell
  • 2010 – Casey Parker-Bell, David Brian Boone, Whitney Muetterties, Elizabeth Siler
  • 2011 – Zach Hays, Nigel Lepianka, Devin Phelps, Mark Wetherington
  • 2012 – Daniel Garrett, Aleisha Paige Johnson, Sheli Saltsman, Rachel Staub
  • 2013 – Jennifer Harris, Patricia Hartman, Megan Moran, Mona Ibrahim Moh Abu Sharib
  • 2014 – Hamilton Palmer Grigsby, Ashlea Schneider
  • 2015 – Roda Ferraro, Joshua Lindsey, Karaline Wood
  • 2016 – Rebecca Cheatham, Sarah Lewis, Bethany Williams
  • 2017 – MiKayla Carter, Peyton Pruitt, Patricia Smith
  • 2018 – Emily Hudson, Evelyn Hudson, Arianna Smith
  • 2019 – Johannah Ball, Justin Garrett, Shannon Lyndsey Shepherd
  • 2020 – Olivia Arnold, Yancy Sizemore, Madison Kamer
  • 2021 – Caleb Geyer, Olivia Rexford, Sarah Tuley
  • 2022 – Beth Woodall, Rebecca Ahn